20.1 C
New York
Saturday, June 3, 2023

Buy now

Lista Srpska i kërkon Vuçiqit të ndërpresë dialogun deri në largimin e policisë nga objektet komunale

Lista Srpska sot ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media pas ngjarjeve të djeshme në Veri të vendit.

Ai tha se kërkon nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të pezullojë pjesëmarrjen në dialog dhe pjesëmarrjen e përfaqësuesve të tij në çdo bisedë me përfaqësuesit e Kosovës.

Kryetari i kësaj partie, Goran Rakiq, radhiti në tri pika kërkesat e tyre.

“1) të tërhiqen të gjitha forcat speciale të Kosovës nga veriu dhe nën 2) tërheqin të gjitha forcat nga ndërtesat e pushtuara dje të autoriteteve komunale”, shkruan Kossev.

Pas kthimit nga Beogradi, ku morën pjesë në tubimin e Vuçiqit, ata mbajtën këtë konferencë “urgjente”.

Në konferencën në ambientet e Listës Serbe në Mitrovicë, po flasin kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, së bashku me ish-kryetarët e komunave të Kosovës Dragisha Miloviq dhe Milan Radojeviq.

Përkundër përplasjeve që u panë dje gjatë kundërshtimit të serbëve për t’i lënë kryetarët e zgjedhur të futen nëpër objektet komunale, Rakiq i falënderoi serbët në Veri “për ruajtjen dinjitoze dhe paqësore të atë që është e jona”.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit