27.1 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Lista Serbe: Farsa e organizuar nga Kurti ka përfunduar, serbët u treguan unik

- Advertisement -

Lista Serbe e cila njëherë e kërkonte procesin e ç’votimit të kryetarëve, e pastaj ftoi (suksesshëm) në bojkot, ka reaguar pas përfundimit të referendumit.

Sipas Listës Serbe, serbët u treguan unik, duke e bojkotuar këtë proces. Tutje në komunikatë ata kanë vazhduar t’i quajnë kryetarë të rremë, katër kryetarët shqiptarë në këto komuna.

Reagimi i plotë:

Farsa e organizuar nga regjimi i Albin Kurtit në veri të Kosovës ka përfunduar. Dita e sotme ka treguar disa gjëra që duhet të merren parasysh në periudhën e ardhshme, në radhë të parë nga përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare.

E para është se Lista Serbe kishte thellësisht të drejtë kur i bëri thirrje popullit serb që të mos marrë pjesë në shfaqjen e Kurtit, sepse ajo u krijua që në fillim me synimin për të dështuar.

Së dyti, ne duam të përsërisim qartë se ishim më se të gatshëm të merrnim pjesë në këtë proces për të parë të pasmet dhe për të zëvendësuar këta kryetarë të rremë në komunat tona, por nuk donim të luanim lojëra të drejtuara nga regjimi në Prishtinë që do të bënte i gjithë procesi është i pakuptimtë dhe pengohet zëvendësimi i pullave të Kurtit, dhe pastaj do ta paraqesin si një lloj legjitimiteti.

Së treti, sot tregoi se si duket demokracia nën Albin Kurtin, me tuba të gjatë, forca speciale dhe mjete të blinduara në qendrat e votimit, kamera që regjistrojnë votuesit dhe si votojnë, këshilltarët në komisionet e votimit, komisionet e votimit pa serb në to dhe gjuhën e shpejtë serbe në shumë qendra votimi.

Dita e sotme tregoi një shkallë të lartë të unitetit të popullit serb, i cili i qëndroi besnik vetes, por edhe dëshmoi se nuk është lista Srpska dhe Serbia që po frikësojnë serbët, por Kurti dhe njësitë e tij ilegale parapolicore, që rezultuan në rrugë të zbrazëta në veri. të Kosovës sot.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit