12.1 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

Libani po përgatit makinën e tij, do të lëvizë me energjinë e Diellit

Një inxhinier i quajtur Hisham Houssami nga Libani krijoi “Lira”, një makinë elektrike, e cila ka aftësinë të lëvizë duke përdorur energjinë e Diellit.

Edhe pse është ende në fazën e prototipit, krijuesi i saj pretendon se autonomia arrin 200 kilometra. Nuk ka asnjë informacion për bateritë. Është projektuar që të mund të përballet me ndërprerjet e energjisë elektrike në vend, të cilat janë të shpeshta.

Panelet diellore janë të vendosura në çatinë e automjetit, që estetikisht do të thoshim se është krejtësisht indiferent, siç shihet edhe në foto. Sipas Houssami, qëllimi është të ndërtohet një fabrikë në mënyrë që projekti të gjejë rrugën e tij drejt prodhimit masiv.

Nga pamja e jashtme, makina mbetet prapa dhe krijuesi i saj është i pari që e di këtë. Nuk është tërheqëse, as elegante, por është funksionale.

Ky propozim alternativ për udhëtime me emetim zero në një vend të rrënuar nga paqëndrueshmëria është veçanërisht premtues.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit