33 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Jasharaj: Qeveria po tenton t’i shuajë sindikatat

- Advertisement -

Kryetari i SBASHK, Rrahman Jasharaj thotë se Qeveria e Kosovës po e ngulfatë dialogun e brendshëm me sindikatat.

Sipas tij, qeveritarët po zhvillojnë luftë të vazhdueshme për shuar sindikatat.

“Qeveria në emër të dialogut të jashtëm, po ngulfat dialogun e brendshëm. Nuk është e imja të bëj analizë të dialogut të jashtëm të Qeverisë e as të veprimeve  të saj në Veri, por këto po i përmend për të theksuar se Kurti dhe Qeveria e tij në emër të dialogut  të jashtëm dhe veprimeve  dhe gjendjes në Veri  ka ngulfatur dialogun e brendshëm dhe ka zhvilluar luftë të vazhdueshme të për shuar sindikatat dhe këtë detyrë e ka marrë nga Kurti ministri Murati”, thotë ai përmes një komunikate dërguar mediave.

Tutje, ai thekson se ministri Murati bashkë me Kurtin bënë çmos që t’i shuajnë sindikatat, duke tentuar që të sjellin udhëheqës sindikalë që janë njerëz të tyre.

“Ky ministër  i urren sindikatat dhe bëri çmos që t’i shuaj ato me përpjekjet fillestare bashkë me Kurtin që të krijojnë tronditje brenda sindikatave dhe të sjellin udhëheqës sindikalë që janë njerëz të tyre. Po ta kishin arritur këtë, atëherë Qeveria do të zhvillonte përditë takime me ta, do të fotografoheshin dhe ata udhëheqësit sindikalë të shitur do të ngritnin në qiell Qeverinë duke gënjyer për të. Qeveria Kurti dështoi  në këtë përpjekje dhe prandaj  SBASHK-u dhe disa nga sindikatat tjera u janë bërë halë në sy dhe nuk pushuan me luftën kundër tyre”.

“Ministri Murati kishte shpresë se me platformën e Kosova do t’i gjunjëzonte sindikatat  duke menduar se anëtarësia do të hezitonte të regjistrohej sepse edhe procedurat janë të koklavitura. Duhet pranuar se me këtë veprim, të vetmin në Evropën demokratike, ai arriti të godas rënd disa nga sindikatat  sepse anëtarësia e tyre në numër të vogël është regjistruar në këtë platformën e Hekuranit dhe në mungesë mjetesh  ato vështirë se mund të  funksionojnë dhe rrezikojnë të shuhen. Hekurani syrin e kishte të SBASHK-u për ta shuar, por i shkoi plani huq sepse në këtë platformë u regjistruan me mijëra anëtarë e po vazhdojnë të regjistrohen sepse ata kanë besim të plotë në sindikatën e tyre. Hekurani duke e parë këtë realitet u inatos dhe bëri tash një veprim tjetër qindra anëtarëve të regjistruar nuk ua ndal kuotën sindikale. Kjo është goditje e radhës e tij, por pa rezultate”.

Jasharaj thotë se ministri Murati duhet të kryej detyrën e tij, dhe të riaktivizojë Këshillin Ekonomik Social dhe përmes tij të krijohen kushtet që të nënshkruhet Marrëveshja Kolektive.

“Ministri Murati në vend  të këtyre goditjeve duhet ta kryej detyrën e tij e të mos e ngulfat dialogun e brendshëm, por të  riaktivizojë Këshillin Ekonomik Social dhe përmes tij edhe të krijohen kushtet që të nënshkruhet Marrëveshja Kolektive, e cila vetëm në Kosovë, krahasuar me vendet e Ballkanit e Evropës, mungon. Kryeministri Kurti dhe Ministri Murati duhet të pajtohen se këto janë sindikatat në Kosovë dhe këta janë udhëheqësit e tyre që janë zgjedhur me votën e anëtarësisë dhe se vetëm kjo votë  mund t’i shkarkojë ata  dhe të nis me dialogun e sinqertë me ta  duke shqyrtuar kërkesat e anëtarësisë e duke i zgjedhur e realizuar ato”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit