16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Ky është vendi i BE-së me jetëgjatësinë më të gjatë

- Advertisement -

Në një vend mesdhetar, njerëzit jetojnë mesatarisht 84 vjet, sipas të dhënave më të fundit të Eurostat.

Në Spanjë, njerëzit jetojnë mesatarisht 84 vjet, kështu që vendi mesdhetar ka jetëgjatësinë më të lartë midis 27 vendeve të Bashkimit Evropian.

Analistët besojnë se kjo është për shkak të dietës mesdhetare të pasur me fruta, perime, peshk dhe vaj ulliri. Gjithashtu për shkak të ditëve të shumta me diell dhe klimës së këndshme, falë të cilave banorët kalojnë më shumë kohë jashtë duke u marrë me aktivitete fizike.

“Në vendet mesdhetare ne vlerësojmë edhe jetën shoqërore, kështu që dalim më shpesh se njerëzit në vendet nordike, të cilët na tejkalojnë për sa i përket PBB-së për frymë”, thotë Manuel Anguita, president i Shoqatës Spanjolle të Kardiologëve.

Në vendin e dytë dhe të tretë janë Italia, ku njerëzit jetojnë mesatarisht 83.8 vjet dhe Malta, me jetëgjatësi prej 83.6 vitesh.

Mesatarja e Bashkimit Evropian është 81.5 vjet.

Kufiri më i ulët i moshës është në Poloni, Sllovaki, Lituani, Hungari, Rumani dhe Letoni dhe në krye është Bullgaria, ku jetëgjatësia mesatare është 75.8 vjet.

Analistët besojnë se kufiri më i lartë i moshës së spanjollëve ndikohet edhe nga fakti se ata pinë më pak pije të rënda alkoolike, se ata kanë një sistem solid të shëndetit publik, se nuk kanë pasur luftëra për dekada dhe se politika e tyre synon të zvogëlojë numrin e aksidentet e trafikut.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit