23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Ky është mëngjesi më i mirë për shëndetin e zorrëve, sipas gastroenterologes

- Advertisement -

Nëse të jetojmë shëndetshëm dhe gjatë, një dietë e dobishme për shëndetin e zorrëve është thelbësore. Një mikrobiom i pasur me baktere të mira është i rëndësishëm jo vetëm për tretjen e duhur, por edhe për shëndetin imunitar, rregullimin e humorit dhe madje mund të luajë një rol në parandalimin e rënies njohëse.

Një fillim i thjeshtë kur bëhet fjalë për prioritizimin e shëndetit të zorrëve është një mëngjes që e mbështet këtë qëllim. Por nëse nuk jemi të sigurt se çfarë duhet të përmbajë një mëngjes i tillë, gastroenterologia Caroline Soyka tregoi të preferuarin e saj që ha disa herë në javë.

Ka dy ushqime që doktoresha Soyka thotë se ha për mëngjes: vezë dhe kefir. “Vezët dhe kefiri janë një mënyrë e shkëlqyer për të marrë proteina mbushëse, si dhe probiotikë të shëndetshëm që janë të shkëlqyeshëm për diversifikimin e mikrobiomës suaj të zorrëve”, tha ajo për Parade, shkruan Index.hr.

Kefiri dhe vezët kontribuojnë ndjeshëm në shëndetin e zorrëve

Soyka thekson se të dyja këto ushqime mbështesin shëndetin e zorrëve. Kefiri fermentohet me baktere natyrale dhe maja, duke siguruar një burim natyral të probiotikëve. “Njerëzit duhet të marrin mjaftueshëm prebiotikë dhe probiotikë nga dieta e tyre, pa pasur nevojë për suplemente. Çelësi është të hanë ushqime natyrale, të papërpunuara dhe të përfshijnë ushqime të fermentuara,” shpjegoi ajo.

Sa i përket vezëve, ky ushqim është i mbushur me përfitime ushqyese, duke përfshirë proteina, acide yndyrore omega-3, vitaminë B dhe vitaminë D. Ajo i përgatit ato në mënyra të ndryshme, duke përfunduar: “Në mëngjes, kam një sasi proteine- Një burim i pasur si vezët, sepse na siguron një burim të vazhdueshëm energjie dhe më ndihmon ta filloj ditën siç duhet.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit