27.1 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Kush qëndron pas suksesit të Bayer Leverkusen?

- Advertisement -

Pas këtij suksesi të Leverkusen-it fshihen shumë fytyra, brenda dhe jashtë fushës. Por, cilët janë më dominuesit në këtë proces?

Xabi Alonso

Xabi Alonso

Trajneri është fytyra më e njohur e klubit, krijuesi i suksesit të tij. Ai është i respektuar dhe i dashur nga të gjithë, madje edhe kundërshtarët.

Qëllimi i Alonso-s është të trajtojë të gjithë si të barabartë. Spanjolli mendon për futbollin praktikisht 24 orë në ditë, studion kundërshtarët deri në mbrëmje dhe luan me zell gjatë stërvitjes.

Megjithatë, babai i tre fëmijëve është shumë i orientuar drejt familjes. Familja luan gjithmonë një rol të madh në vendimet e tij në të ardhmen, ai ka nevojë për to. Përshëndetja e tij e parë pas çdo ndeshje shkon për gruan e tij në tribunë.

Fernando Carro

Fernando Carro

I lindur në Barcelonë, Carro ra në kontakt me futbollin kur austriaku Hans Krankl u transferua te Barça në 1978. Nëna e Carro-s ishte mësuesja e spanjishtes e gruas së Krankl, Inge. Familjet u bënë miq. Nëna e Carro-s ka mësuar edhe trajnerin gjerman Udo Lattek.

Ndërsa studionte për inxhinieri industriale në Austri, Carro jetoi me familjen Krankl dhe gjithashtu punoi si gazetar sportiv. Në vitin 1993 ai shkoi në Bertelsmann dhe mbajti disa poste drejtuese.

Në prill 2018 ai u bë shef klubi te Bayer Leverkusen dhe deklaroi titujt si objektivin e tij që nga dita e parë.

Simon Rolfes

Simon Rolfes

Kapiten nderi i Leverkusen-it, i pjekur në heshtje përkrah drejtorit të sotëm të Kombëtares Rudi Voller, ai mori postin e tij si drejtor sportiv në verën e vitit 2022.

Pas karrierës së tij, ish-lojtari fillimisht punoi si ekspert i “ZDF”-së dhe drejtor menaxhues i një kompanie teknologjike të linjës së golit.

Në intervista, më i vogli nga katër djemtë e familjes dhe baba i tre vajzave është gjithmonë simpatik, por edhe i rezervuar. Njoftimet publike nuk janë forca e tij. Por puna e tij vlerësohet në të gjithë Evropën.

Sipas Carro-s, në verë Rolfes nënshkroi të pesë lojtarët që ishin në krye të listës së transferimeve.

Luke Hradecky

Luke Hradecky

Portieri është kapiteni i ekipit dhe një element i rëndësishëm për klimën e brendshme.

Finlandezit, i lindur në Bratislavë, i pëlqen gjithashtu pija. “Nuk kam nevojë për një justifikim për të pirë një pije”, u përgjigj ai pas fitores 3-0 kundër Bayern-it kur u pyet nëse do të festonte.

Pas një rënieje në formë vitin e kaluar, ai luajti një sezon absolutisht solid. Megjithatë, 34-vjeçari pranoi se Matej Kovar, njëmbëdhjetë vjet më i vogël se ai, mund të jetë një pasues i denjë për të.

Jonathan Tah

Jonathan Tah

Lojtari nga Hamburgu ka luajtur për Bayer-in që nga viti 2015. Pasi ai kishte luhatje të shpeshta në vitet e fundit, ai tani përjetoi një kulm të papritur.

Ylli i mbrojtjes, lojtar i rregullt në kombëtare, qendërmbrojtësi me fizikun mbresëlënës, luajti një rol të madh që Bayer-i të ketë edhe mbrojtjen më të mirë.

Fjalët e tij kanë peshë edhe jashtë fushës. Pak para sezonit, Tah, i cili gjithashtu është aktiv në shoqëri dhe i pëlqen shumë të lexojë, u martua.

Jeremie Frimpong

Jeremie Frimpong

Mbrojtësi holandez është një nga lojtarët më të shpejtë në ligë.

Frimpong, i cili është vetëm 1.71 metra i gjatë dhe i stërvitur në akademinë e një klubi si Manchester City, po ndiqet nga top klubet evropiane, veçanërisht nga Anglia, por edhe nga Bayern Munich.

Pas mosmarrëveshjeve me trajnerin Ronald Koeman, ai arriti të bëhej lojtar ndërkombëtar vjeshtën e kaluar.

Revista e klubit të Bayer-it shkroi në janar 2022 për fansin e animeve me tre vëllezër dhe tre motra se ai ishte “një djalë i ri që ka ruajtur dukshëm anën e tij fëmijërore dhe që nuk është i interesuar as të rritet dhe as në jetën magjepsëse të një futbollisti profesionist…”.

Alejandro Grimaldo

Alejandro Grimaldo

Presidenti nderi i Bayern-it, Uli Hoeness, lavdëroi Leverkusen-in në shkurt për transferimin e Grimaldo-s, sepse “askush nuk e njihte atë më parë”.

Ky është një keqvlerësim i qartë, pasi mbrojtësi i krahut dhe specialisti i goditjeve të lira, i cili është stërvitur te Barcelona, ​​ka luajtur rregullisht në Champions League me Benfica-n.

Por, ai bëri kërcimin në kombëtaren spanjolle vetëm në moshën 28-vjeçare përmes Leverkusen-it.

Një lojtar absolutisht i jashtëzakonshëm në fushë, ai shkaktoi irritim të lehtë në klub disa muaj më parë me dashurinë e tij publike për Real Madrid-in.

Granit Xhaka

Granit Xhaka

31-vjeçari është lideri pa kushte në skuadër.

Te Gladbach dhe në fillimet e tij te Arsenal ai u dallua gjithashtu si një njeri kokëfortë, por ai është pjekur në mënyrë të jashtëzakonshme.

Xhaka vendos ritmin në fushë, është një referencë e rëndësishme për lojtarët e rinj dhe jep intervista koncize dhe me humor.

Në vitin 2016, rekordmeni i Kombëtares së Zvicrës u takua në Kampionatin Evropian me të vëllanë e tij Taulantin, i cili luan për Shqipërinë. Megjithatë, në një kohë, Graniti mendoi të transferohej në Kombëtaren e Kosovës.

Florian Wirtz

Florian Wirtz

Lojtari sulmues hyri në Bundesliga në moshën 17-vjeçare. Pasi një këputje e ligamentit të kryqëzuar e ngadalësoi atë në mars 2022, ai luajti shkëlqyeshëm këtë sezon dhe veçanërisht gjysmën e dytë të sezonit.

Wirtz u bë një lojtar i rregullt në ekipin Kombëtar gjerman dhe profesionisti i Bundesliga-s me vlerën më të lartë të tregut.

Ai luan me palestrinat më të vogla të mundshme, vetëm sepse është e paligjshme të mos i veshësh.

Florian është më i vogli nga dhjetë fëmijët. E dyta më e vogla, motra Juliane, gjithashtu luan për Werder Bremen në Bundesliga.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit