25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Kusari–Lila: Borrelli e Lajçak kanë marrë anën e Serbisë

Shefja e grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari – Lila, ka thënë se emisari special i dialogut Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak dhe shefi për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, kanë marrë anën e Serbisë në dialog.

Kusari – Lila tha se Borrelli e Lajçaku kanë marrë anën e Serbisë duke u pozicionuar në mbrojtje të një propozimi të bërë nga pala serbe në tavolinën e dialogut.

“Me aq sa arritëm të kuptojmë në këto momente, kryeministrit i është prezantuar një dokument në gjuhen angleze dhe serbe dhe duket se ajo çfarë është prezantuar ose kërkuar nga Serbia është bërë pozicion i ndërmjetësit, që prezanton që ndërmjetësi nuk është më neutral por rolin e mbështetësit të njërës anë”, tha Kusari – Lila në “Info Magazine” në Klan Kosova.

Tutje, ajo tha se deri tash Serbia vazhdimisht ka shkaktuar probleme e që sipas saj, për ato probleme është dashur të gjenden zgjidhje, teksa shtoi se nuk mund të jetë Serbia ajo që prezanton kërkesat që datojnë para një dekade.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit