16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Kurti: Nga 445 policët që do të betohen sot, 345 janë djem dhe 100 vajza

- Advertisement -

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot ka marrë pjesë në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës, ku është shprehur se sot vendit tonë do t’i shtohen edhe 445 policë të rinj të cilët do të shërbejnë gjithandej nëpër Kosovë.

Ai është shprehur se nga 445 policët që do të betohen sot, 345 janë djem dhe 100 vajza.

Sot policisë sonë po i bashkohet gjenerata e 59-të e policëve. Vendit tonë do t’i shtohen edhe 445 policë të rinj të cilët do të shërbejnë gjithandej nëpër Kosovë, në stacione dhe në njësite e detyra të ndryshme duke i dhënë një mazë përforcuese dhe përtëritëse kolegeve tjerë policë. Te figura e policit janë të përbashkuara personifikimi i zbatimit të ligjit dhe i respektimit të rendit publik si dhe vet imazhi dhe autoriteti i shtetit dhe shoqërisë përkatëse.

“Nga 445 policët që do të betohen sot, 345 janë djem dhe 100 vajza, kurse 357 policë janë shqiptar dhe 88 nga komunitetet joshumicë. Kjo do të thotë se raporti gjinor i kësaj gjenerate është 1 me 4, apo çdo i pesti pjesëtar është police, ndërkaq raporti etnik është 80 përqind policë shqiptarë dhe 20 përqind policë nga komunitet joshumicë”, është shprehur ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit