8.2 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Kurti: Me Amerikën jemi aleat dhe miq

- Advertisement -

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se raportet me Shtetet e Bashkuara janë shumë të mira.

“Me Amerikën jemi aleat dhe miq”, tha Kurti.

Këtë deklarim Kurti e ka bërë gjatë vënies së gurëthemelit të ndërtimit të një fabrike për prodhimin e dyerve dhe ditareve, në fshatin Kmetovc të Kamenicës, njofton Klankosova.tv.

Para disa ditësh, Kosova u kritikua nga ShBA-të rreth vendimit për dinarin.

Zëvendëssekretari i Shtetit Amerikan, James O’Brien, tha se “Nëse Qeveria e Kosovës nuk i konsideron ShBA-të si partner, as ShBA-të nuk do ta konsiderojnë Qeverinë e Kosovës si partner”.

Po ashtu edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, tha se “ky vendim ka ndikuar në cilësinë e raporteve Kosovë-ShBA.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit