33 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Kur duhet të shkoni te gjinekologu?

- Advertisement -

Nuk ka një moshë ideale për të kryer vizita gjinekologjike periodike. Në mungesë të shqetësimeve specifike, vizita e parë mund të ndodhë edhe pas mestruacioneve të para, edhe pse nuk është një domosdoshmëri reale. Por kjo është një mënyrë për t’u edukuar dhe sensibilizuar mbi rëndësinë e shëndetit riprodhues.

Gjithsesi duhet theksuar se mosha për të kryer vizitën e parë, gjerësisht e rekomanduar rreth të 15-ave, mund të zbresë në 12 vjeç në rast të një zhvillimi të hershëm fizik. Nëse vajzës në moshën 14-vjeçare nuk i ka ardhur cikli, ky është momenti për të kuptuar shkaqet.

Në këtë moshë vizita gjinekologjike është e rëndësishme jo vetëm për të njohur trupin, por edhe për të parandaluar problemet e natyrës inflamatore që shumë shpesh prekin adoleshentet. Te kjo moshë, imuniteti në zonën gjenitale, është më i ulët në krahasim me moshën e pjekur, për shkak të alergjive nga detergjentët intimë dhe ndryshimit të pH të zonës vaginale.

Nëse është i nevojshëm ekzaminimi vaginal apo ai i qafës së mitrës, nuk duhet të trembeni, sepse instrumentet që përdoren për këtë moshë nuk janë aspak traumatike.

Nuk duhet të ndjeni ndrojtje nga konsultat te gjinekologu. Të ndjekësh këshillat e mjekut si dhe të krijosh një marrëdhënie besimi me të do të thotë se tashmë ti je një e rritur e cila kërkon që të ketë një trup të shëndetshëm. Gjithashtu në këtë stad zhvillimi prindërit duhet të luajnë një rol të rëndësishëm në edukimin shëndetësor të fëmijëve të tyre. (spitaliamerikan.com)

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit