-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Kundër negociatave të Ukrainës me BE, Kievi kërkon një takim mes Zelenskyt dhe kryeministrit hungarez

Kievi dëshiron që të organizojë një takim mes presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe liderit hungarez, Viktor Orban. Kjo kërkesë nga kabineti i presidentit ukrainas vjen në një kohë kur Budapesti ka kundërshtuar propozimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Shefi i kabinetit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak tha se kishte folur me ministrin e Jashtëm hungarez Peter Szijjarto për të mbajtur një takim të mundshëm midis Zelenskyt dhe kryeministrit hungarez Viktor Orban pasi ky i fundit dhe partia e tij kundërshtuan fillimin e bisedimeve të pranimit në BE.

Miratimi unanim në samitin e BE-së të javës së ardhshme nevojitet për të vazhduar me negociatat e pranimit për Ukrainën dhe Moldavinë, siç rekomandohet nga Komisioni Evropian. Kievi e sheh anëtarësimin në unionin evropian si një hap kyç, 21 muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, drejt afrimit me Perëndimin./abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit