23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Kryeministri spanjoll pezullon angazhimet publike pasi një gjykatë nisi hetimet për gruan e tij

- Advertisement -

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka pezulluar angazhimet publike për të “ndaluar dhe reflektuar” nëse do të mbetet në detyrë, pasi një gjykatë hapi një hetim paraprak për gruan e tij.

Në një deklaratë, lideri spanjoll tha se duhej urgjentisht të vendoste “nëse duhet të vazhdoj të drejtoj qeverinë apo të heq dorë nga ky nder”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Gjykata tha se po i përgjigjej pretendimeve për korrupsion kundër Begoña Gómez.

Sánchez tha se gruaja e tij do të mbronte nderin e saj dhe do të punonte me gjyqësorin.

Ankesa kundër Begoña Gómez u ngrit nga aktivistët kundër korrupsionit Manos Limpias (Duart e Pastra), të cilët kanë marrë pjesë në një numër çështjesh gjyqësore të profilit të lartë në vitet e fundit dhe udhëhiqen nga një njeri i lidhur me të djathtën ekstreme.

Kryeministri spanjoll tha se do të merrte një vendim të hënën më 29 prill.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit