10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Kryeministri i Irlandës jep dorëheqje

- Advertisement -

Leo Varadkar i Irlandës ka njoftuar se do të largohet nga posti i kryeministrit.

Varadkar, 45 vjeç, ka udhëhequr partinë Fine Gael që nga viti 2017 dhe ka shërbyer si Taoiseach – kryeministër i Irlandës – dy herë.

Qëndrimi i tij i parë në drejtimin e vendit zgjati nga viti 2017 deri në vitin 2020, përpara se të merrte rolin si zëvendëskryeministër nga viti 2020 deri në dhjetor të dhjetor të vitit 2022.

Ai ka qenë kryeministri irlandez që atëherë në një marrëveshje “Taoiseach të rradhës” që mbështeti koalicionin e partisë së tij me Fianna Fail dhe Partinë e Gjelbër.

Në një deklaratë të dhënë këtë pasdite në Dublin, Varadkar tha se të qenit Taoiseach ka qenë “koha më e kënaqshme e jetës sime”.

Varadkar u bë Taoiseach i parë haptazi homoseksual kur doli gjatë referendumit për barazinë e martesës në vitin 2015.

Ai ishte gjithashtu personi më i ri që mbajti detyrën kur u bë Taoiseach në moshën 38-vjeçare, shkruan Skynews

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit