4.6 C
New York
Tuesday, December 5, 2023

Buy now

Kryeministri i Holandës në krye të NATO-s?

Kryeministri holandez Mark Rutte tha se nuk e përjashton mundësinë e marrjes së postit të kreut të NATO-s.

“Posti i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s është shumë interesant”, tha Rutte në një intervistë në radion holandeze të shtunën.

Rutte, i cili planifikon të largohet nga politika e brendshme pas zgjedhjeve holandeze në nëntor ka thënë më parë se nuk ishte i interesuar të merrte një rol kaq të madh ndërkombëtar si lideri i NATO-s.

Por të shtunën, Rutte tha se të qenit shef i aleancës së mbrojtjes do të thotë se ai “mund të kontribuojë ende”.

Pushtimi i Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin ka ndryshuar NATO-n dhe llogaritjen e anëtarëve se kush mund ta udhëheqë aleancën.

Jens Stoltenberg, i cili ka qenë shefi i NATO-s që nga viti 2014 , gjatë verës ra dakord të qëndrojë në këtë pozicion deri në tetor 2024.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit