-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Kryeministri bavarez bën thirrje për zgjedhje të parakohshme në Gjermani

Presidenti i Unionit Kristian Social (CSU) dhe kryeministri i Bavarisë, Markus Zender, kërkuan mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në Gjermani më 9 qershor 2024, në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane. Kështu bën të ditur gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, duke shtuar se kërkesa e tij buron nga kriza fiskale me të cilën përballet Gjermania dhe mosmarrëveshjet e forta që ekzistojnë brenda koalicionit qeverisës.

Kreu i qeverisë së Mynihut shtoi se pas zgjedhjeve të parakohshme, një opsion do të ishte një qeveri e formuar nga Partia Social Demokrate e Gjermanisë (SPD), Unioni Kristian Demokrat (CDU) dhe CSU. Në të njëjtën kohë, Markus Zender përjashtoi edhe një herë mundësinë e një aleance midis Partisë Popullore dhe të Gjelbërve dhe vuri në dukje se ai nuk beson se liberalët (FDP) janë më një partner i qëndrueshëm i qeverisë në terma afatgjatë.

Marcus Zender u shfaq qartësisht kundër mundësisë së shfuqizimit apo reformimit të “frenave të borxhit”. Opozita është gjithmonë e gatshme të ndihmojë Gjermaninë, vuri në dukje ai, por sqaroi se “ndihma nuk ka të bëjë me heqjen e frenave të borxhit apo dobësimin e tij”. “Ne e refuzojmë këtë. Liderët e CDU dhe CSU janë dakord për këtë. Do të ishte mënyra e gabuar për ta bërë atë tani”, shtoi ai dhe i bëri thirrje kancelarit Soltz që ta bëjë të qartë se nuk ka në plan ta bëjë këtë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit