1.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Kripa e tepërt rrezikon jetën

Sigurisht se keni lexuar shumë artikuj që flasin se konsumimi i tepruar i kripës dhe konsumimi i vogël i kaliumit shkakton vdekje të parakohshme.

Hulumtimi i ri i publikuar në Archives of Internal Medicine ka analizuar problematikën e konsumimit të lartë të kripës në organizëm dhe konsumimit të ulët të kaliumit, pjesë e hulumtimit ishin 12 mijë njerëz dhe ka zgjatur plotë 15 vjet.

Deri në fund të hulumtimit kanë vdekur 2.270 persona; 825 raste të vdekjes janë shkaktuar nga problemet e zemrës, ndërsa 433 nga sulmet në tru dhe bllokimi i enëve të gjakut.

Ata njerëz i janë ekspozuar për 50 për qind rrezikut më të lartë nga vdekja se cilado sëmundje më serioze, ndërsa madje 200 për qind për rrezikut më të lartë nga sulmi në zemër.

Megjithatë kjo mund të parandalohet. Duhet të reduktohet konsumimi i kripës dhe të rritet konsumimi i kaliumit.

Kaliumi mbron enët e gjakut nga dëmtimi oksidativ dhe i mban ato elastike. Një person i rritur duhet të konsumojë rreth 4.700 miligramë kalium në ditë.

Sasia e tepërt e kaliumit nuk është gjithashtu e mirë, prandaj është shumë e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun.

Hani pemë dhe perime të freskëta, veçanërisht spinaq, rrush, fasule, karota, patate të ëmbël, kumbulla, kungull, banane, qumësht dhe jogurt me përqindje të ulët yndyre), lëng portokalli.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit