13.3 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

“Kosova shtet sovran, por të mos nxitojë me vendime”: Japonia në linjë me QUINT-in për dinarin

Përfaqësuesi i Japonisë në Kombe të Bashkuar ka thënë se “Kosova është shtet sovran” dhe se “masat të tilla janë në të drejtën e saj” por që e ka vlerësuar si “të nxituar” çështjen e heqjes me doemos të menjëhershëm të dinarit, kësisoji duke jehuar qëndrimin e shteteve të QUINT-it.

Ne e kuptojmë që Kosova është shtet sovran dhe ka nevojë për masa të tilla sidoqoftë masat që afektojnë direkt qytetarët s’duhet të nxitohen dhe duhet të bëhen me komunikim direkt me qytetarët. Kështu ne i bëjmë jehonë mesazheve nga QUINT-i dhe bashkësisë ndërkombëtare ndaj Kosovës që të veprojnë me kujdes. Ritheksojnë se normalizimi i marrëdhënieve duhet të kontribuojë në paqe dhe stabilitet”, tha ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit