29.5 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Koreja e Veriut “luftë të pistë” kundër Koresë së Jugut, dërgon balona me mbeturina

- Advertisement -

Koreja e Veriut ka dërguar më shumë se 150 balona të mbushura me mbeturina përtej kufirit ndër-korean, si pjesë e “premtimit” të saj për “aksionin” kundër fletëpalosjeve kundër Phenianit të hedhura periodikisht nga aktivistët jugorë në territorin e shtetit.

Të martën në mbrëmje, balonat kaluan kufirin për të rënë në vende të ndryshme në vend, derisa arritën në provincën e Gyeongsang-ut të Jugut, duke shpërndarë mbeturinat ndërsa binin mes shisheve plastike, baterive, copave të këpucëve dhe madje edhe plehut organik, njoftoi ushtria e Seulit.

“Këto akte të Koresë së Veriut shkelin qartë ligjin ndërkombëtar dhe kërcënojnë seriozisht sigurinë e popullit tonë. Ne paralajmërojmë me forcë Veriun që të ndalojë menjëherë akte të tilla çnjerëzore dhe vulgare”, komentoi Shefi i Shtabit.

Autoritetet lokale paralajmëruan qytetarët për lëshimin e balonave nga Koreja e Veriut.

“Objekte të dyshimta që supozohet të jenë fletëpalosje të Koresë së Veriut janë identifikuar në zonat e vijës së parë”, thuhej në alarm. Publiku këshillohet të përmbahet nga aktivitetet në natyrë dhe të raportojë çdo objekt të paidentifikuar te ushtria ose policia.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit