8.2 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Komandanti i KFOR-it takon presidenten Osmani, thekson nevojën për bashkëpunim me institucionet e Kosovës

- Advertisement -

Komandanti i misionit KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, është  takuar me presidenten e vendit Vjosa Osmanin, në selinë e KFOR-it në Prishtinë.

Gjeneral Major Ulutaş theksoi nevojën vendimtare për koordinim dhe bashkëpunim të vazhdueshëm midis KFOR dhe Institucioneve në Kosovë dhe organizatave të sigurisë së Kosovës, për të siguruar siguri të qëndrueshme në të gjithë Kosovën, në dobi të të gjitha komuniteteve.

Ai ritheksoi angazhimin e palëkundur të KFOR për zbatimin e përditshëm dhe të paanshëm të mandatit të saj në OKB. Ai nënvizoi gjithashtu përpjekjet e vazhdueshme të KFOR-it për sigurinë në mbështetje të dialogut të lehtësuar nga BE midis Beogradit dhe Prishtinës.

“KFOR vazhdon të zbatojë mandatin e saj – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR është përgjigjësi i tretë i sigurisë, përkatësisht pas misionit të Policisë së Kosovës dhe BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.”, thuhet në njoftimin e KFOR-it.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit