28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Kolumbia ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Izraelin

- Advertisement -

Presidenti kolumbian Gustavo Petro ka njoftuar se do të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin në shenjë hakmarrjeje për veprimet e tij në Gaza.

Presidenti kolumbian tashmë ka kritikuar ashpër kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ka kërkuar që t’i bashkohet çështjes së Afrikës së Jugut në gjykatën më të lartë të Kombeve të Bashkuara, duke akuzuar Izraelin për kryerjen e gjenocidit në territorin palestinez të Gazës.

Ndërkohë, edhe Turqia ka bërë të njëjtën gjë, siç është bërë e ditur.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit