25.6 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Knaus: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

Analisti austriak, Gerald Knaus, tha se siç ishte parashikuar dialogu i së enjtes ishte një tjetër dështim. Ai tha se Serbia nuk pranoi marrëveshjen e Ohrit të marsit 2023.

“Ministri i Jashtëm Daçiq e tha sërish dje! Udhëheqësit serbë e thonë këtë në Beograd çdo javë në TV. BE-ja është shumë e ndarë për të bërë presion ose për të shpërblyer çdo ndryshim në sjelljen e Serbisë Nuk po bën asnjërin”, ka shkruar ai në rrjetin social ‘X’, i njohur më parë si ‘Twitter’.  Ai tha se me këto veprimet Serbia nuk do të lëvizë.

Analisti austriak Gerald Knaus, theksoi se Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit të vitit 2023. “Më pas ai insiston në një plan se si do të zbatohen të gjitha angazhimet e marra: një plan renditjeje. Kjo tingëllon e arsyeshme. Përveç (shih më lart): Serbia nuk do të pajtohet dhe nuk do të zbatojë asgjë. Kosova e di edhe këtë. Pra, Kosova nuk do të lëvizë pa këtë”, tha ai.

Sipas tij, BE-ja ka tre zgjedhje: “1. përfundoni këtë dialog sepse objektivisht nuk funksionon. Dhe pastaj?. 2. argumentojnë se Kosova duhet të bëjë një gjë të madhe edhe pa u pajtuar Serbia me të gjithë marrëveshjen dhe ndonjë sekuencë. Edhe sikur Prishtina të bënte hapin e parë, Serbia nuk do ta zbatonte pjesën tjetër të Ohrit. Kështu thotë. Duke e ditur këtë, Kosova refuzon. Pra, çdo takim përfundon në ashpërsi të rrezikshme. 3. Pranoni realitetin. Ridizajnoni dialogun tani”, theksoi ai.

 

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit