22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Kjo picë po “çmend” amerikanët!

- Advertisement -

E thjeshtë, krokante, pa shumë përbërës, por e mbushur nga cepi në cep kryesisht me djathtë dhe sallam italian. Kjo është pica që po mbush menutë e restoranteve amerikane por preferohet sidomos në bare nga të rinjtë.

Sekreti i saj, quajtur ndryshe edhe piza e stilit të tavernës është mënyra e servirjes, e prerë në copa të vogla duke e bërë më prakike konsumimin, sidomos të shoqëruar me një gotë birre apo pije tjetër alkoolike.

Çfarë është pica në stilin e tavernës?

E quajtur ndryshe edhe si pica bar, kjo lloj pice zakonisht përmban një kore shumë më të hollë se disa stile italiane të picave apo picat e ngjashme të Çikagos.

Nuk ndryshon shumë nga picat e stilit të Nju Jorkut, pasi, edhe pse korja është relativisht e hollë, ajo është mjaft e përkulshme për tu palosur sipas nevojës. Do të vini re gjithashtu se korja e picës në stilin e tavernës nuk është aq e mprehtë sa pica më e hollë e stilit të Çikagos.

Një tjetër gjë për t’u vënë në dukje në lidhje me picën e stilit të tavernës që e dallon atë nga stilet e tjera janë sigurisht mbushjet. Kjo për shkak se me picën e stilit të tavernës ato priren të shpërndahen në të gjithë picën.

Picat e stilit taverna gjithashtu priren të jenë më të vogla se stilet e tjera të picave. Interesante për t’u theksuar në lidhje me picën e stilit taverna është se ajo shpesh pritet në katrorë, ndryshe nga trekëndëshat tradicionalë. Pica e stilit të barit mund të shërbehet në peceta, duke e bërë më të lehtë ngrënien.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit