24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Kina po përgatit një flotë të gjerë ushtarake për të pushtuar Tajvanin, raporton The Telegraph

- Advertisement -

Ndërkohë që Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLA) i mungojnë numri i mjeteve zbarkuese amfibe që nevojiten për të organizuar llojin e pushtimit të parë gjatë zbarkimeve të Ditës D, ajo mund të kapërcejë hendekun me anijet civile, duke përfshirë dhjetëra anije gjigante me rrokullisje tragetet që secili mund të transportojë qindra automjete të blinduara.

“Zbarkimi amfib nën zjarr janë ndër manovrat më të vështira ushtarake”, tha Ray Powell, drejtor i SeaLight, një projekt i Universitetit të Stanfordit i fokusuar në aktivitetet e zonës gri në Detin e Kinës Jugore.

Tragetet civile “normalisht do të ishin zgjedhje të dobëta për një mision të tillë”, por mund të përdoren për të transportuar trupa masivisht nëpër ngushticën e Tajvanit pasi mbrojtja e saj bregdetare të shkatërrohet, ose për të mposhtur ushtrinë e ishullit “me masë të madhe”, tha ai.

Pekini nisi dy ditë stërvitje ushtarake në ujërat rreth Tajvanit të enjten në atë që tha se ishte një “dënim i fortë” për “aktet separatiste” pas një fjalimi të zjarrtë inaugurimi në Taipei në fillim të kësaj jave nga Lai Ching-te, i cili u betua si president për një mandat katër vjeçar.

Ishte grupi i tretë i ushtrimeve që rrethojnë ishullin në dy vitet e fundit.

“Ne i bëjmë thirrje Kinës të ushtrojë vetëpërmbajtje dhe të ndalojë dëmtimin e paqes dhe stabilitetit përgjatë ngushticës së Tajvanit dhe më gjerë”, tha Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit.

Kina e konsideron Tajvanin demokratik si pjesë të territorit të saj dhe është zotuar ta vendosë ishullin nën kontrollin e saj, ndoshta me forcë, dhe inteligjenca amerikane beson se Xi Jinping ka urdhëruar PLA të jetë gati për të marrë ishullin deri në vitin 2027.

Ndërkohë, Taipei i është dashur të reagojë ndaj një fushate të aktiviteteve të ashtuquajtura “zona gri”, duke përfshirë sulme të shpeshta kibernetike, inkursione të rregullta nga avionët ushtarakë në hapësirën e tij ajrore dhe ngacmime nga anijet kineze në ujërat e tij.

Ushtria e Tajvanit është shumë më e vogël se ajo e Kinës, por ajo mbrohet nga terreni i frikshëm malor – dhe ngushtica e pabesë e Tajvanit prej 110 miljesh.

Marina kineze tashmë ka flotën më të madhe sipërfaqësore në botë, dhe gjithashtu ka ndërtuar dhjetëra anije me përdorim të dyfishtë të afta për të vepruar në kohë paqeje dhe në luftë.

Një dekadë më parë, Pekini lëshoi udhëzime teknike për ndërtuesit e anijeve që do të mundësonin që shumë prej anijeve të tij civile të jenë të përshtatshme për përdorime ushtarake dhe besohet se ka integruar tragetet, cisternat dhe anijet me kontejnerë brenda strukturës së tij komanduese ushtarake, sipas një raporti nga SHBA-të. Instituti i Studimeve Detare të Kinës në Kolegjin e Luftës Detare.

Tragetet ‘bashkohen me ushtrinë’

Media shtetërore kineze i ka reklamuar këto përpjekje për vite me radhë, duke përshëndetur rregullisht pjesëmarrjen e trageteve në stërvitjet e uljes përtej detit, me transmetuesin CCTV që lavdëron Bang Chui Dao 135 metra pasi ai “u bashkua me ushtrinë” për stërvitjet ushtarake në 2019, ose 164 -metra Bohai Pearl në 2021, për të cilën Global Times tha se do të ishte një shtesë e mirë për “transportimin e trupave në një shkallë të gjerë në misionet e zbarkimit amfib”, duke cituar një ekspert ushtarak anonim kinez.

Një tjetër shërbim kinez i lajmeve të anijeve shpërtheu mbi Chang Da Long, një traget civil i cili është mjaftueshëm i madh për të mbajtur mjaft tanke të rënda dhe automjete të tjera për të mbushur dy batalione të mekanizuara këmbësorie, duke shkruar se është “i veshur me një predhë civile, por ka një zemër ushtarake!”.

Tom Shugart, një analist në Qendrën për një institut kërkimor të Sigurisë së Re Amerikane, vlerësoi në vitin 2022 se anijet civile të Kinës mund të rrisin në mënyrë dramatike tonazhin e materialit ushtarak që mund të lëvizet nga anija e saj ekzistuese e sulmit amfib ushtarak, duke i dhënë asaj kapacitet për të transportuar rreth 300 mijë trupat dhe automjetet e tyre përtej ngushticës së Tajvanit në rreth 10 ditë.

“Si komunitetet e inteligjencës tajvaneze dhe amerikane duhet të fillojnë të shikojnë anijet kryesore civile të Kinës në të njëjtën mënyrë që shikojnë anijet e saj detare”, shkroi ai në atë kohë.

Ndërsa ideja që tragetet e pasagjerëve të përgatiten për t’u përdorur në një zonë konflikti mund të duket e pazakontë, ajo pasqyron shkallën në të cilën sektori privat i Kinës është i lidhur me partinë komuniste në pushtet dhe politikën ushtarake të qeverisë në Pekin.

Ai gjithashtu e bën planifikimin e një mbrojtjeje shumë më kompleks, thanë analistët.

“Trangetet civile janë pjesë e konceptit më të gjerë kinez të shkrirjes ushtarako-civile, në të cilin asetet dhe aftësitë civile janë pjesë e qenësishme e një përpjekjeje të tërë kombi në sigurinë kombëtare”, tha Alessio Patalano, profesor i luftës dhe strategjisë në Azinë Lindore. në Departamentin e Studimeve të Luftës, King’s College në Londër.

“Përfshirja e këtyre aseteve përfaqëson një faktor të rëndësishëm ndërlikues për ata që duhet të mendojnë se si të përballojnë sfidën e përdorimit të tyre”.

Por edhe pse mund të jetë e vështirë të thuhet nëse lëvizjet e një trageti pasagjerësh janë pjesë e një ndërtimi për luftë, synimet më të gjera të Kinës janë të qarta, shtoi ai.

“Nuk ka asgjë të fshehur në lidhje me ngritjen ushtarake kineze”, përmbylli ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit