-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Kina “josh” qindra politikanë të Tajvanit me udhëtime të lira përpara zgjedhjeve

Pekini ka sponsorizuar udhëtime me çmime të ulëta në Kinë për qindra politikanë tajvanezë përpara zgjedhjeve kryesore në ishull, sipas burimeve dhe dokumenteve të Tajvanit, duke shqetësuar zyrtarët me një fushatë të gjerë që dikush e quajti “ndërhyrje në zgjedhje”.

Presidenti Tsai Ing-wen dhe zyrtarë të tjerë të Tajvanit kanë paralajmëruar se Kina mund të përpiqet të ndikojë votuesit drejt kandidatëve që kërkojnë lidhje më të ngushta me Pekinin në zgjedhje, gjë që mund të përcaktojë marrëdhëniet e ishullit me Kinën. Por shkalla e aktivitetit kinez nuk është raportuar më parë, shkruan Reuters.

Pekini, i cili pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si i veti dhe ka rritur presionin ushtarak dhe politik për të detyruar ishullin të pranojë sovranitetin e tij, i cilëson zgjedhjet presidenciale dhe legjislative të 13 janarit si një zgjedhje midis “paqes dhe luftës”, duke e quajtur partinë në pushtet separatistët e rrezikshëm dhe duke i kërkuar tajvanezëve të bëjnë “zgjedhjen e duhur”.

Ligji tajvanez ndalon fushatat zgjedhore të marrin para nga “forcat e jashtme armiqësore”, duke përfshirë Kinën, dhe prokurorët në Tajvanin jugor këtë javë thanë se po hetonin 22 persona, përfshirë politikanë bazë, për shkelje të mundshme të ligjeve zgjedhore dhe të sigurisë.

Në të gjithë agjencitë e sigurisë së Tajvanit po shqyrtojnë më shumë se 400 vizita në Kinë gjatë muajit të kaluar, shumica e udhëhequr nga liderë të opinionit lokal si shefat e bashkive dhe kryetarët e fshatrave.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit