9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

KFOR-i deklarohet pas videos së Kurtit: I kemi trefishuar patrullimet, përfshirë kufirin

- Advertisement -

KFOR-i ka folur për situatën e sigurisë në Kosovë. Sipas KFOR-it, situate e sigurisë në Kosovë është e qetë, por vazhdon të mbetet fragjile.

Tutje, KFOR-i ka treguar se ka trefishuar numrin e patrullimeve.

“Në këtë moment, situatë në Kosovë është e qetë, por mbetet fragjile. Pas tensioneve të fundit, ne dislokuam rreth 1.000 trupa shtesë në Kosovë dhe e rritëm qëndrimin e KFOR-it në Kosovën veriore. Ne gjithashtu e trefishuam numrin e patrullimeve, përfshirë ato përgjatë Vijës Kufitare Administrative. – thuhet në përgjigjen e KFOR-it për Nacionalen.

Në përgjigje, KFOR-i ka përmendur edhe dialogun e lehtësuar të BE-së.

“Duke vepruar kështu, KFOR-i do të vazhdojë të krijojë kornizën e sigurisë të nevojshme në mbështetje të dialogut të lehtësuar nga BE-ja, në mënyrë që çështjet e pazgjidhura të zgjidhen, për të mirën e të gjitha komuniteteve.

Ne besojmë se të gjitha palët duhet të përmbahen nga veprimet përshkallëzuese dhe retorika përçarëse dhe të angazhohen në mirëbesim në dialogun e lehtësuar nga BE-ja” – shkruhet në përgjigjen e KFOR-it.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit