1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Këtyre evropianëve nuk u pëlqen kur qëndroni pranë tyre në stacionin e autobusit

Pas kësaj sjelljeje nuk qëndron arroganca, por dëshira për të mos humbur kohë për gjëra të parëndësishme. Nëse e gjeni veten duke u shoqëruar me një anëtar të këtij kombi, prisni heshtje.

A e dini cili është makthi më i madh i Finlandës? Duke u afruar shumë me një finlandez ndërsa pret një autobus në stacion. Edhe pse kjo është një shaka që qarkullon herë pas here në internet, ajo në fakt përshkruan në mënyrë perfekte kulturën e këtij populli nga veriu i Evropës.

Finlandezët me të vërtetë do të qëndrojnë të shpërndarë nëpër stacion sesa të ngrohen nën çatinë e një shtëpie në shoqërinë e të afërmve.

Në të njëjtën kohë, të mos harrojmë se po flasim për një vend ku dimri mund të zgjasë nga tre deri në shtatë muaj. Dhe ky ishte rasti shumë kohë përpara distancimit social për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Problemi nuk është afërsia fizike – në fund të fundit, Finlanda është një vend me dy milionë sauna ku popullsia është mësuar të ulet lakuriq në një hapësirë ​​relativisht të vogël – atyre nuk u pëlqejnë situatat ku detyrohen të flasin me njerëz të panjohur.

Finlandezët nuk besojnë në komunikimin e pasinqertë dhe bisedat për gjëra të parëndësishme. Nëse mund të shmangin bisedën me persona të panjohur, patjetër do ta bëjnë këtë.

Finlandezët do të bisedojnë vetëm me miqtë e tyre më të ngushtë, duke preferuar të kalojnë kohën e tyre në biseda të thella dhe kuptimplota për jetën. Ai do të porosisë një pije në një kafene pa asnjë hyrje dhe do të blejë ushqimet e nevojshme në një dyqan pa asnjë fjalë të vetme të folur.

Pyetja “Si jeni?” në shumicën e vendeve është një lloj përshëndetjeje që nuk kërkon një përgjigje të vërtetë. Por nëse një mik i bën këtë pyetje (në finlandisht Mitä kuuluu?) një finlandez, ai do të tregojë me të vërtetë se si ndihet dhe çfarë po ndodh në jetën e tij.

Dhe jo, pas kësaj sjelljeje nuk fshihet arroganca, por dëshira për të mos humbur kohë për gjëra të parëndësishme. Nëse e gjeni veten në një mbledhje me finlandezë të panjohur, prisni heshtje. Heshtja është flori dhe fjala është argjend, është një nga thëniet e tyre popullore.

Disa besojnë se mungesa e muhabetit në kulturën finlandeze është për shkak të distancave të mëdha midis zonave të populluara. Përkatësisht, një herë e një kohë njerëzit duhej të udhëtonin në distanca të gjata në kushte të vështira të motit për të arritur në një vend tjetër të populluar. Të lodhur dhe hipotermikë, ata nuk kishin durim apo kohë për të biseduar.

Të tjerë besojnë se finlandezët janë të vetëdijshëm për kompleksitetin e gjuhës së tyre, kështu që nuk u pëlqen të përdorin gjuhë të tjera në shoqërinë e të huajve, sepse kanë frikë se mos keqkuptohen.

Heshtja e finlandezëve ndoshta pjesërisht ndikohet nga moti i keq dhe mungesa e orëve me diell, por edhe nga fakti që nuk u pëlqen të shqetësojnë të tjerët vetëm për të komentuar faktin se tashmë bie borë për të pestën ditë rresht.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit