28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Këshilltari i Kurtit: Serbia ka ndaluar qindra kosovarë, ndër ta edhe zv.drejtorin e Policisë së Kosovës

- Advertisement -

Qindra kosovarë janë bllokuar që nga mesnata në kufirin Kroaci-Serbi. Përkitazi me këtë ka reaguar, Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Ky i fundit ka shkruar se në mesin e tre ka dhjetëra fëmijë. Po ashtu ai ka bërë të ditur se i ndaluar nga autoritet e Serbisë është edhe zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq, nga komuniteti serb.

“Pas votimit të suksesshëm të djeshëm në APKE ai ka nisur arrestime masive në pikat kufitare, duke ndaluar qindra qytetarë të Kosovës, duke përfshirë edhe zëvendësdrejtorin e Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq (i cili është nga komuniteti serb). Të gjithë po mbahen peng, mes tyre dhjetëra fëmijë, pa u siguruar ushqim dhe mjekim”  – ka shkruar Zulfaj në “X”.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit