9.3 C
New York
Saturday, April 13, 2024

Buy now

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi rezolutën që bën thirrje për armëpushim në Gaza, pasi ShBA abstenoi

- Advertisement -

Për herë të parë Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka votuar për një thirrje për një armëpushim në Gaza, pasi ShBA abstenoi, në vend që të përdorë veton e saj siç ka bërë në raste të mëparshme.

Rusia dhe Kina gjithashtu kanë vënë më parë veton ndaj teksteve.

Rezoluta që kaloi u shkrua nga 10 anëtarët e zgjedhur të këshillit dhe u propozua në dhomë nga përfaqësuesi i Mozambikut.

Rusia u përpoq të ndryshonte tekstin duke e rikthyer atë në një draft të mëparshëm që përfshinte fjalën “i përhershëm”, por oferta dështoi.

Për rezolutën votuan 14 anëtarë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa ShBA abstenoi, raporton The Guardian.

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu kishte kërcënuar më herët se do të anulonte një delegacion të planifikuar në Uashington nëse SHBA nuk ushtronte veton e saj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit