12.1 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

Këshilla për agjëruesit për ushqimin e duhur gjatë Ramazanit

Rekomandimet për ushqimin e duhur të agjëruesit gjatë muajit të Ramazanit nuk ndryshojnë shumë, në krahasim me rekomandimet jashtë atij muaji, por megjithatë disa rekomandime ushqyese janë specifike gjatë kësaj periudhe

Rregullat bazë të ushqimit janë shumëllojshmëria, maturia dhe ekuilibri i marrjes së ushqimit.

Këto parime të ushqyerjes së duhur janë veçanërisht të rëndësishme gjatë muajit të Ramazanit, kur myslimanët në mbarë botën abstenojnë nga ushqimi dhe pijet dhe agjërojnë nga lindja deri në perëndim të diellit.

Para së gjithash, duhet theksuar që trupi i agjëruesit gjatë këtij muaji përshtat punën me situatën e sapokrijuar, domethënë agjërimit dhe kështu metabolizmi i agjëruesit ngadalëson punën, sistemi tretës gjithashtu pushon, mundëson pastrimin dhe detoksikimin e trupit dhe vlen të përmendet që për punën e funksioneve themelore metabolike nevojitet më pak energji se zakonisht, andaj është edhe normale që gjatë muajit të agjërimit të merrni sasi më të vogla ushqimi se zakonisht, transmeton Telegrafi.

Më e rëndësishmja është moderimi, zgjedhja dhe rregullimi i duhur i ushqimit gjatë ditës, pra nga iftari në syfyr, në mënyrë që t’i siguroni trupit tuaj energji sa më gjatë, por pa e mbingarkuar sistemin tretës.

Rekomandime për syfyrin

Rekomandimet e nutricionistëve për syfyrin janë mjaft të ngjashme me rekomandimet për mëngjesin e zakonshëm, i cili duhet të jetë burimi kryesor i energjisë për të nisur çdo ditë. Për syfyr duhet të kombinoni ushqime të pasura me proteina (mish, peshk, vezë, qumësht, djathë, kos, bishtajore, pastaj fara dhe arra, të cilat janë gjithashtu burime yndyrash të shëndetshme që japin energji dhe zgjasin ndjenjën e ngopjes) me ushqime të pasura me karbohidrate komplekse dhe fibra për një çlirim më të gjatë të energjisë dhe ndjenjën e ngopjes (drithërat integrale, produktet e miellit integral dhe perimet).

Sugjerime për një vakt ideal për syfyr janë, për shembull, vezët e fërguara me perime dhe djathë pa dhjamë plus bukë integrale shtëpie me fara së bashku me sallatë me kastravec e rrepkë; sallatë pule, vezë të ziera, fasule ose thjerrëza të ziera, djathë pa kripë, një kombinim perimesh të freskëta dhe bukë integrale të thekur në shtëpi, e mbushur me vaj ulliri sipas dëshirës.

Për syfyr kushtojini vëmendje të veçantë hidratimit të mjaftueshëm, pini sasi të mjaftueshme uji ose çaj që të mos e filloni agjërimin të dehidratuar dhe të lodhur. Shmangni pirjen e kafesë, pasi ajo është diuretike, pra stimulon nxjerrjen e ujit nga trupi dhe mund të çojë në dehidrim. Në kohën e iftarit rekomandohet pirja e kafesë me së paku një gotë ujë.

Rekomandime për iftar

Gjëja më e rëndësishme është të mos ‘mbingarkoheni’ papritur me sasi të mëdha ushqimi në një vakt. Për shkak të periudhës së gjatë të agjërimit, sistemi tretës bie në gjumë, ndaj është shumë e rëndësishme ta filloni atë në mënyrën e duhur. Është mirë të filloni iftarin me një ose dy hurma ose një sallatë të lehtë frutash për të rimbushur sheqerin dhe energjinë me një gotë ujë ose limonadë për të rihidratuar trupin. Sistemit tuaj të tretjes duhet t’i jepet të paktën gjysmë ore që të fillojë ngadalë dhe të thithë lëndët ushqyese nga frutat e gëlltitur, pasuar nga pjata kryesore.

Për pjatën kryesore, rekomandohet ta filloni me një supë të bërë në shtëpi me shtimin e perimeve të ndryshme për një zëvendësim shtesë të ujit dhe elektroliteve, dhe më pas vakti duhet të përbëhet nga mish pa dhjamë dhe perime të ndryshme të stinës si pjatë anësore. Një burim shtesë i karbohidrateve duhet të jetë me pak oriz ose patate.

Përveç kësaj, për iftar rekomandohen supat me copa mishi pa yndyrë të kombinuara me bishtajore dhe perime të ndryshme me një fetë bukë integrale të bërë vetë. Sugjerimi i një mezeje ideale gjallëruese për iftarin është supa e domateve me thjerrëza të kuqe ose bamje dhe nëse kësaj pjate i shtoni mish të kuq, do të fitoni një pjatë kryesore të pasur me vlera ushqyese.

Ecni pas iftarit

Pas iftarit, do të ishte ideale të bëni një shëtitje për të shpejtuar tretjen, dhe nëse pëlqeni ëmbëlsirat, le të jetë një kombinim me fruta të thata ose të freskëta, hurma me çokollatë të zezë, komposto sipas dëshirës tuaj, pa sheqer të shtuar ose ndonjë më të shëndetshme, versioni i tortës, për shembull, bëni një kek integral freskues me mollë, boronica, kanellë dhe limon.

Për adhuruesit e ushqimeve disi më tradicionale, sultjash me mjaltë, arra dhe kanellë është gjithashtu një ëmbëlsirë e dëshirueshme pas iftarit dhe nëse nuk mund t’i rezistoni ëmbëlsirave tradicionale, ndiqni rregullin e moderimit, prandaj këto ushqime mos i konsumoni çdo ditë, por një ose dy herë në javë dhe shikoni sasinë e tyre.

Këshilla shtesë

Përveç kësaj, një meze e lehtë me vlera ushqyese dhe, përveç kësaj, praktike nga iftari në syfyr është gjithashtu një smoothie i bërë nga lloje të ndryshme frutash sipas dëshirës tuaj. Gjithashtu, në mes të iftarit dhe syfyrit, përpiquni të kompensoni sa më shumë marrjen e ujit dhe në këtë mënyrë të hidratoni dhe përgatitni trupin tuaj për agjërimin e radhës.

Përveç rekomandimeve të mësipërme, është e rëndësishme të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur mishin shumë të yndyrshëm dhe të skuqur, produktet dhe produktet e rafinuara të bëra nga mielli i bardhë, ushqimet e kripura dhe me erëza të tepërta, ëmbëlsirat me sheqer, kafeja gjatë syfyrit (dehidratimi!) dhe sigurisht, ngrënia e tepërt në sekuenca të vakteve me kalori të lartë.

Me një dietë të duhur gjatë muajit të Ramazanit, edhe pse agjëroni, do të ndiheni vital e plot energji dhe trupi juaj do t’ju falënderojë për “pastrimin e pranverës” nga toksinat e grumbulluara.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit