24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Kërcënon Daçiq pas aksionit të policisë në veri: Kjo çon në konflikte të reja në Ballkan

- Advertisement -

Gjatë aksionit të 20 majit, Policia e Kosovës tha se mbylli gjashtë objekte të Bankës Postare Kursimore, pasi sipas saj, ato vepronin paligjshëm në veri të vendit.

Zëvendëkryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, sipas një njoftimi të qeverisë serbe, thotë se Albin Kurti, duke bastisur degët e Bankës Postare Kursimore të Serbisë, po vazhdon kinse “terrorin ndaj popullit serb në Kosovë”.

“Kurti vazhdon terrorin e tij kundër popullit serb në Kosovë duke bastisur degët e Bankës Postare Kursimore, deri kur komuniteti ndërkombëtar do ta tolerojë dhunën ndaj serbëve?,” ka thënë Daçiq.

E, sipas Daçiq, ky aksion po shkon drejt konflikteve të reja në Ballkan.

“Për Kurtin nuk ia vlen të flitet, por nëse bashkësia ndërkombëtare nuk vjen në vete, e gjithë kjo do të çojë në konflikte të reja në Ballkan me pasoja të pallogaritshme”, paralajmëroi Daçiq.

E, po ashtu, kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka reaguar në lidhje me këtë aksion duke e quajtur akt barbar.

“Kujt dhe pse po iu pengon Banka Postare Kursimore? Për shkak të çekut. Serbët në Kosovë janë komuniteti i vetëm në Evropë që nuk mund të operojnë normalisht. A kanë të drejtë ata që të kenë paga dhe pensione? Apo asgjë nuk iu lejohet”, tha Vuçeviq, përcjell N1, raporton Dukagjini.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit