9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

Katër ushqime për një gjumë më të mirë

Arrorët

Kikirikët, bajamet, fëstëkët dhe arrat e tjera mund të përshpejtojnë metabolizmin dhe të rrisin temperaturën e trupit. Përveç kësaj, ato përmbajnë gjithashtu melatonin, një hormon që ndihmon në kontrollin e ciklit të gjumit.

Kanellë

Kanella gjithashtu mund të rrisë temperaturën e trupit, ndaj bën pjesë në grupin e ushqimeve që duhen konsumuar para se të shkoni në shtrat. Preferohet të shtoni kanellë në një gotë qumësht dhe ta pini para se të shkoni në shtrat. Triptofani në qumësht funksionon duke nxitur gjumin.

Banane

Janë të pasura me vitaminë B dhe magnez, ndaj ndihmojnë në funksionimin e gjëndrës tiroide dhe rregullimin e temperaturës së trupit. Magnezi ndihmon muskujt të relaksohen.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një tjetër ushqim që mund të na ngrohë. Vetitë e xhenxhefilit mund të kenë një efekt relaksues në enët e gjakut, gjë që kontribuon në qarkullimin më të mirë të gjakut. Çaji me xhenxhefil është një opsion perfekt para gjumit.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit