1.8 C
New York
Wednesday, December 6, 2023

Buy now

Katër shenjat delikate që foshnja juaj ka vështirësi për të marrë frymë

Nëse foshnja juaj ka vështirësi për të marrë frymë, shpesh kjo është një shenjë se ka nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Por nuk është e lehtë të dihet se kur duhet vepruar për shkak se simptomat e shkaktuara nga vështirësitë në frymëmarrje mund të jenë delikate.

Ish-doktoresha Nikki Jurcutz, ndau katër shenja kryesore që tregojnë se i vogli juaj po lufton për të marrë frymë.

Ajo që duhet të shikoni është diçka që quhet tërheqje. Ajo është një shenjë treguese që fëmija juaj është në shqetësime respiratore dhe mund të ketë vështirësi për të tërhequr mjaftueshëm ajër në mushkëri, duke e bërë trupin e tyre të punojë më shumë.

Nëse po shihni një lëvizje thithëse nën brinjët e fëmijës suaj ose në bazën e fytit të tyre, kjo do të thotë se trupi i tyre po përpiqet të ndihmojë duke përdorur muskuj shtesë për të tërhequr më shumë ajër, tha Nikki, shkruan The Sun, transmeton KlanKosova.tv.

Frymëmarrja e tyre gjithashtu do të tingëllojë ndryshe, pasi fëmija juaj mund të lëshojë një zhurmë ose fishkëllimë.

Ekzistojnë katër lloje të ndryshme tërheqjesh dhe katër pika të ndryshme në trupin e të voglit tuaj që duhet kushtuar kujdes.

Ato përfshijnë:

-Tërheqje trakeale – një tërheqje në bazën e fytit të tyre,

-Tërheqje ndër brinjësh – tërheqje mes brinjëve,

-Tërheqjet substernale – tërheqje vetëm poshtë qendrës së gjoksit të vogëlushit tuaj,

-Tërheqjet nën brinjë – tërheqje në fund të brinjëve.

Tërheqja do të thotë që ju do të jeni në gjendje të shihni një lëvizje thithëse me secilën nga frymëmarrjet e të voglit tuaj, sikur trupi i tyre po zvarritet nga brenda në këto pika specifike.

Nikki sugjeroi një truk të mrekullueshëm për t’ju ndihmuar t’i dalloni simptomat shpejt.

Ajo sugjeroi të bëni një video 30 sekondëshe të vogëlushit tuaj që merr frymë normalisht kur është i shëndetshëm dhe mirë, në mënyrë që të ketë një pikë krahasimi kur dyshoni se ai ka vështirësi në frymëmarrje.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit