13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Kasolli për Kurtin: Në takime të mbyllura përcaktohet për diçka tjetër, kurse në publik i denoncon ato që i ka pranuar

Analisti i zhvillimeve politike, Afrim Kasolli, ka komentuar paraqitjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ai ka vënë në pah dy deklarimet e tij, përmendjen e gjenocidit serb në Kosovë dhe deklarimi i Kurti se nuk do të hakmerremi.

Kasolli ka thënë se ka kontradikta në mënyrën si Kurti vepron për trashigiminë serbe në Kosovë.

Mirepo, ka dicka kontradiktore ne menyren se si po operon Kurti me trashëgiminë serbe ne Kosove. Sepse ne Marreveshjne baze te Brukselit ai eshte zotuar nen emrin e Kosoves per ta tejkaluar kete trashegimi. Dhe me kete edhe shteti i Kosoves ka marre obligim nderkombetar per te mos e adresuar ate.” – ka shkruar ai në Facebook.

Lidhur me këtë, Kasolli ka thënë se Kurti në takime të mbyllura thotë diçka tjetër ndërsa në publik i denoncon ato.

Prandaj, edhe ne kete rast e beri ate qe ka shnderruar ne metode te sjelljes se tij politike. Ku ne takime te mbyllura ne sallonet diplomatike, para diplomateve ndërkombëtarë, percaktohet per dicka tjeter, kurse ne publik i denoncon ato qe i ka pranuar per te ngjallur entuziasem elekotral. Per ta maskuar edhe me shume kete drame nuk munguan as lajmet per plane per atentat.” – ka shkruar ai.

Shkrimi i plotë:

Ashtu sic pritej, ballafaqimi i Kurtit me Vuciqin ne Keshill te Sigurimit te OKB-se, u prit me sensacion te madh publik. Pertej atyre qe i kam thene per kete mbledhje, ishte edhe permendja e gjenocidit serb ne Kosove dhe deklarimi i kryeministrit se ne nuk do te hakmerremi.

Mirepo, ka dicka kontradiktore ne menyren se si po operon Kurti me trashëgiminë serbe ne Kosove. Sepse ne Marreveshjne baze te Brukselit ai eshte zotuar nen emrin e Kosoves per ta tejkaluar kete trashegimi. Dhe me kete edhe shteti i Kosoves ka marre obligim nderkombetar per te mos e adresuar ate.

Prandaj, edhe ne kete rast e beri ate qe ka shnderruar ne metode te sjelljes se tij politike. Ku ne takime te mbyllura ne sallonet diplomatike, para diplomateve ndërkombëtarë, percaktohet per dicka tjeter, kurse ne publik i denoncon ato qe i ka pranuar per te ngjallur entuziasem elekotral. Per ta maskuar edhe me shume kete drame nuk munguan as lajmet per plane per atentat.

Sidoqofte, e para tash mbetet obligim i shtetit, kurse e dyta në perfitim momental te brendshem politik.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit