25.5 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Jordania thërret ambasadorin iranian dhe paralajmëron kundër shkeljeve të hapësirës ajrore

- Advertisement -

Jordania thirri ambasadorin e Iranit në Aman të dielën pasi ai pengoi dronët iranianë mbi vend.

Jordania thirri ambasadorin e Iranit në Aman të dielën pasi ai pengoi dronët iranianë mbi vend.

“Ne do të pengojmë çdo dron apo raketë që shkel hapësirën ajrore të Jordanisë për të shmangur çdo rrezik”, tha ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi.

“Çdo gjë që përbën kërcënim për Jordaninë dhe sigurinë e jordanezëve, ne do ta përballojmë atë me të gjitha aftësitë dhe burimet tona”, shtoi ai gjatë një interviste në kanalin e lajmeve Al-Mamlaka.

Ai theksoi se përgjigja e Jordanisë do të ishte e njëjtë nëse kërcënimi kishte origjinën nga Irani apo Izraeli, raporton CNN.

“Kishte një vlerësim se ekzistonte një rrezik real që dronët dhe raketat iraniane të binin mbi Jordani dhe forcat e armatosura u përballën me këtë kërcënim” tha Safadi.

Përshkallëzimi i fundit që përfshin forcat iraniane kundër Izraelit ka rritur tensionet rajonale, me Safadi duke vënë në dukje se vazhdimi i konfliktit në Gaza mund të çojë në destabilizimin e mëtejshëm.

Ai kritikoi përpjekjet për të zhvendosur fokusin nga Gaza në konflikte më të gjera rajonale, duke sugjeruar se disa palë mund të përdorin situatën për të provokuar konfrontim të mëtejshëm.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit