22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Javën e ardhshme vijon gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së

- Advertisement -

Javën e ardhshme në Hagë, do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

Seancat do të mbahen nga e hëna deri të enjten, teksa të gjitha janë njoftuar të nisin në ora 09:00.

Këtë të enjte, Dhomat e Specializuara të Hagës kanë bërë të ditur se më 14 qershor Trupi Gjykues urdhëroi vazhdimin e paraburgimit të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Në një konferencë për media, zëdhënësja e Dhomave të Specializuara të Kosovës (DhSK), Angela Griep, Trupi Gjykues konstatoi për të dy të akuzuarit ekziston ende rreziku që të pengojnë ecurinë e procesit gjyqësor ose të kryejnë krime të tjera.

“Në vendimet e tyre, gjykatësit theksuan se emrat dhe të dhënat personale të disa prej dëshmitarëve tejet të cenueshëm do të vazhdojnë t’i jepen Mbrojtjes dhe me to do të njihen edhe të akuzuarit, dhe se lirimi i një të akuzuari që ka dijeni për informacion të ndjeshëm nuk do të ndihmonte mbrojtjen efikase të dëshmitarëve që ende nuk kanë dhënë dëshmi”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit