23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

I dërguari i Uashingtonit: Rreziku i urisë, shumë i lartë në Gaza

- Advertisement -

Rreziku i urisë në të gjithë Gazën, veçanërisht në veri, është “shumë i lartë”, tha i dërguari special rajonal i Uashingtonit për çështjet humanitare këtë mbrëmje.

David Satterfield u tha gazetarëve se Izraeli duhet të bëjë gjithçka që është e mundur për të lehtësuar përpjekjet për të shmangur një zi buke dhe bëri thirrje që të bëhet më shumë për të marrë ndihmë për ata që kanë nevojë, veçanërisht në veri.

Sulmet izraelite u intensifikuan në të gjithë Gazën veriore sot dhe Izraeli urdhëroi evakuime të reja në zonë. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se njerëzve u kërkohet të ikin nga zona e Beit Lahia në verilindje të rajonit.

Zona shtrihet në një distancë të shkurtër nga qyteti Beit Hanoun, ku tanket izraelite bënë një inkursion të ri gjatë natës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit