28.9 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Hoxhaj kritikon ashpër Spanjën: Po e njeh Palestinën e jo Kosovën, hipokrizi diplomatike

- Advertisement -

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka kritikuar ashpër Spanjën për mosnjohjen e Republikës së Kosovës.

Ai ka bërë me dije se arsyet e shtetit spanjoll për mosnjohje e shtetit kosovar nuk qëndrojnë.

Në llogarinë e tij në “X”, ai ka shkruar se Spanja po e njeh Palestinën jashtë Marrëveshjes së Oslos.

Sipas tij, qëndrimi i shtetit spanjoll flet për hipokrizi diplomatike.

“Spanja ende refuzon të njohë shtetin më të ri të Evropës, Kosovën, duke përmendur procesin e dialogut të Brukselit, megjithatë ajo njeh Palestinën jashtë Marrëveshjes së Oslos. Nuk i sjell asnjë nder Spanjës dhe shteteve të tjera evropiane të jenë në të njëjtën barkë me Rusinë në Kosovë. Hipokrizi diplomatike?”, ka shkruar Hoxhaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit