2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Houthi sulmon me dron një anije amerikane

Komanda Qendrore e ShBA-së tha se nuk pati të lënduar nga sulmi, ndërsa anija ka pësuar disa dëmtime, por megjithatë e njëjta ka vazhduar lundrimin.

Një zëdhënës i grupit Houthi mori përgjegjësinë për sulmin, duke thënë se ata kishin lëshuar një seri raketash në anijen amerikane.

Në fillim të kësaj jave, Departamenti i Transportit i ShBA-së lëshoi një alarm për anijet tregtare amerikane, duke i këshilluar që të largohen nga pjesa jugore e Detit të Kuq deri në njoftimin e mëtejshëm, shkruan CNN.

Zyrtarët e Departamenti të Transportit  thanë se vendimi varet nga kompanitë dhe anijet individuale, anijet tregtare me flamur të ShBA-ve të shmangin zonën.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit