27.3 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Hollande: Vendimi i Macron për të shkuar në zgjedhje është i dëmshëm për vendin

- Advertisement -

Ish-presidenti francez dhe kandidati për deputet i Frontit të ri Popullor, Francois Hollande, tha një televizioni francez se partia demokratike në Francë është reformuar përmes proceseve që kanë qenë “të dhimbshme për partinë qeverisëse dhe transparente për partitë e së majtës”.

Duke iu referuar tërheqjes së kandidatëve të krahut të majtë nga rreth 130 zona për të zvogëluar shanset për të fituar të djathtën ekstreme, Hollande tha se kjo potencialisht do të zvogëlonte numrin e përgjithshëm të deputetëve të krahut të majtë, por se ky “ishte një çmim që duhej të ishte. paguar”.

Ish-presidenti francez parashikoi se pas raundit të dytë të zgjedhjeve parlamentare do të kishte një të majtë më të ekuilibruar me më shumë socialistë dhe ambientalistë, të cilët gradualisht mund të japin zgjidhje dhe jo thjesht të krijojnë pengesa.

I pyetur për vendimin e Macron për të thirrur zgjedhje të parakohshme parlamentare, Hollande shprehu dyshime se presidenti francez kishte një strategji në mendje dhe e quajti atë një “impuls truri, jashtëzakonisht të dëmshëm për vendin”. Nuk ishte as koha e duhur dhe as mënyra e duhur për të shkuar në zgjedhje, tha Francois Hollande.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit