11.3 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Hill: Escobar dha mesazhe të qarta, Asociacioni thelbësor

- Advertisement -

Ambasadori i ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, ka qenë i dërguar i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i ka dërguar mesazhe mjaft të mprehta dhe të qarta kosovare në Kosovë, duke qenë se edhe pse çështja e shfuqizimit. të dinari është më i fundit, çështja kryesore që duhet të zgjidhet është – themelimi i Asociacionit.

Hill tha se me formimin e Asociacionit të Komunave Serbe duhet të zgjidhen të gjitha problemet e tjera, si strukturat paralele të përdorimit të dinarit, duke theksuar se çështja është se kur do të formohet, e jo nëse do të ndodhin.

“Ky është një problem i madh për momentin. Megjithatë, ajo që është ngushëlluese është se të gjithë e kuptojnë se është e nevojshme të zgjidhet ky problem. Negociatori amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, ishte në Kosovë dhe i dërgoi mesazhet mjaft të mprehta dhe të qarta lidershipit kosovar. Duhet të zgjidhen disa probleme dhe çështja e heqjes së saj është më e saktë dhe më e mirë. Megjithatë, çështja e themelit që duhet të zgjidhet dhe për të cilin nuk ka rënë në fund të fundit është Asociacioni i Komunave Serbe. Me themelimin e atij komuniteti duhet të zgjidhen të gjitha problemet e tjera si strukturat paralele të përdorimit të dinarëve. Pyetja është vetëm kur, nëse do të ndodhë. Logjika është shumë e qartë, të dyja palët nuk kanë rënë për këtë, kjo është ajo që dëshiron BE-ja dhe do të realizohet. Shpresoj se do të bëhet diçka për këtë”, deklaroi Hill për Euronews Serbia.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit