4.6 C
New York
Tuesday, December 5, 2023

Buy now

Haradinaj kritikon projektbuxhetin për vitin 2024: Qeveria po nënçmon policinë, shëndetësinë dhe drejtësinë

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kritikuar Projektbuxhetin për vitin 2024.

Në seancën e sotme parlamentare ku po shqyrtohet Projektbuxheti, ai ka thënë se Qeveria ka nënçmuar disa kategori.

Shqetësuese në veçanti është nënçmimi që po iu bëhet disa kategorive, në veçanti Policia e Kosovës, shëndetësia, drejtësia e të tjerë të dëmtuar nga Qeveria, nga mohimi i pagesës së shtesave për rrezikshmëri dhe punë shtesë të garantuar me ligjin në fuqi”, ka thënë Haradinaj.

Më tej, në adresimin e tij ai ka përmendur edhe mungesën e investimeve kapitale.

Investimet kapitale të shtuar vetëm për 48 milionë nuk mundësojnë ndonjë zhvillim ekonomik. Praktikisht, janë stagnim kur marrim parasysh se 90 për qind e projekteve ta parapara për vitin 2023 nuk janë realizuar, por barten në vitin buxhetor 2024. Ndërsa, mbi 80 për qind e projekteve kapitale të listuar në buxhetin që po e shqyrtojmë sot janë projekte të parealizuar në tri vite të fundit dhe të bartura për vitin 2024”, ka thënë Haradinaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit