1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Guterres takohet me kryeministrin e Katarit: Mirënjohje për mbështetjen në ndërmjetësimin e pengjeve në Gaza

Në një vizitë në Doha, ku u takua me kryeministrin dhe ministrin e jashtëm Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, shefi i OKB-së Antonio Guterres shprehu “mirënjohjen, vlerësimin dhe mbështetjen e tij të thellë për nismat ndërmjetësuese të Katarit, veçanërisht për lirimin e pengjet e mbajtura në Gaza”.

“Unë u inkurajova nga ajo që dukej të ishte një konsensus në rritje për nevojën e të paktën një pauze humanitare në Lindjen e Mesme. Për fat të keq, në vend të kësaj, unë u befasova nga një përshkallëzim i paprecedentë i bombardimeve, duke minuar objektivat humanitare. Kjo situatë duhet të kthehet”, shtoi ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit