9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Gratë që janë bërë hit në Instagram dhe fitojnë deri në 30,000 dollarë në muaj, por nuk ekzistojnë – janë të gjitha të bëra me AI

- Advertisement -
Këto “influencuese” të krijuara nga inteligjenca artificiale po bëhen gjithnjë e më të popullarizuara anembanë botës.

Së fundmi, edhe Kroacia ka marrë një influencuese të re, Laura Ris, e cila ka pothuajse 15 mijë ndjekës. Qëllimi i saj është të dominojë tregun vendor ashtu siç bëjnë koleget e saj të bëra me AI (inteligjencë artificiale) në të gjithë botën.

Laura Ris është portretizuar si një vajzë e re nga Zagrebi në të njëzetat e saj që pëlqen të dalë, e dashuron modën dhe, sigurisht, si të gjithë të rinjtë, dëgjon edhe muzikë popullore.

View this post on Instagram

 

A post shared by Laura Ris (@laurica_ai)

 

Ajo është menduar si një vajzë me ambicie për sukses, me synimin që në të ardhmen të mund të jetojë nga postimet e saj në Instagram.

Por nuk është e vetmja bukuroshe virtuale në Kroaci. Pothuajse dy muaj më parë, artisti kroat i AI, Tino Nazif, krijoi Slatka Simonën.

Slatka Simona

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @slatka_simona

 

Kjo vajzë imagjinare është krijuar për të promovuar filmin “Slatka Simona” të regjisorit dhe skenaristit Igor Mirković.

Nazif ka thënë se ka dashur të nxisë pasionet në botën virtuale, ku shumë gjëra janë të mjegullta, përfshi edhe faktin se kush është “nga ana tjetër e telit”.

Milla Sofia

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milla Sofia (@millasofiafin)

 

Milla Sofia është një influencere AI 24-vjeçare nga Helsinki, e cila ka grumbulluar 150 mijë ndjekës. Sipas të dhënave në faqen e saj të internetit, kjo krijesë virtuale me flokë të çelur blu dhe sy blu “po merr në konsideratë për cilin markë do të bëhet ambasadore e modës”.

Ajo përshkruhet si një model që “sjell një perspektivë futuriste në mbretërinë e stilit”.

Emily Pellegrini

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emily Pellegrini (@emilypellegrini)

 

Emily Pellegrini është një tjetër sensacion AI që tërhoqi vëmendjen në fillim të vitit. Ajo ka mbledhur 280 mijë ndjekës, duke publikuar fotografi, sigurisht, në paraqitje provokuese. Megjithatë, të gjitha këto postime tani janë zhdukur.

Aitana Lopez

 

Spanjollët kanë influencerin e tyre AI, Aitana Lopez, e cila ndiqet nga 302 mijë njerëz dhe është modeli spanjoll i parë i krijuar nga inteligjenca artificiale, i krijuar për të zëvendësuar influencerët dhe modelet që reklamojnë produkte të caktuara.

Feli Airt

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Feli (@feli.airt)

 

Feli Airt deri më tani ka grumbulluar 317 mijë ndjekës. Në profilin e tij të Instagram jashtëzakonisht qartë shënohet se fotografitë janë krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale, dhe nuk është e njohur se kush qëndron pas profil.

Lexi

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lexi (@lexi_lace_)

 

Ndërsa britanikja Lexi, modelja AI për komunikim me burra të vetmuar, fiton afër 30,000 dollarë në muaj. Ajo mund të dërgojë mesazhe teksti dhe zëri, madje edhe fotografi me kërkesë. Modeli virtual punon 24 orë në ditë, që do të thotë se është në dispozicion për bisedë me adhuruesit që e paguajnë në çdo kohë të ditës.

Ajo flet mbi 30 gjuhë dhe kështu lidhet me adhuruesit në të gjithë botën. Drejtori i përgjithshëm i kompanisë, Sam Emara, thotë se Lexi është bërë një burim të ardhurash fitimprurës. 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit