28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Google prezantoi Pixel 8a – çfarë ofron me një çmim prej 550 euro

- Advertisement -

Google më në fund ka zbuluar Pixel 8a, i cili është modeli më i lirë në linjën Pixel 8.

Pixel 8a ka një dizajn të përmirësuar në krahasim me paraardhësin e tij. Skajet katrore janë zëvendësuar me qoshe të rrumbullakosura. Gjithashtu, pjesa e pasme plastike dhe korniza prej alumini kanë një teksturë të lëmuar mat, ndërsa Corning Gorilla Glass 3 mbron pjesën e përparme.

Telefoni ka IP67 mbrojtje ndaj ujit dhe pluhurit, dhe Google thotë se Pixel 8a është telefoni më i qëndrueshëm i serisë A deri më sot.

Pixel 8a ka një ekran OLED 6.1 inç me rezolucion 1080 x 2400p dhe shpejtësi të rifreskimit 120 Hz. Ekrani ofron një ndriçim maksimal deri në 2000 nits.

Në pjesën e përparme të kamerës, Pixel 8a ka një sensor kryesor 64MP f1.89 dhe një 13MP f2.2 ultra të gjerë në pjesën e pasme. Ka një kamerë selfie 13MP f2.2 në pjesën e përparme. Të gjitha kamerat mund të regjistrojnë 4K 30 fps, dhe kamerat e pasme gjithashtu mund të regjistrojnë 4K 60 fps.

Pixel 8a mundësohet nga çipi i Google Tensor G3 dhe procesori i sigurisë Titan M2. Ka gjithashtu 8 GB memorie LPDDR5x, me një zgjedhje prej 128 GB ose 256 GB memorie UFS 3.1.

Gjithçka mundësohet nga një bateri 4492 mAh, me mbështetje për karikim të shpejtë 18 W dhe karikim me valë Qi.

Pixel 8a ka një çmim prej 550 euro për modelin 128 GB dhe 610 euro për modelin 256 GB. Telefoni do të dalë në shitje nga 14 maji.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit