26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

- Advertisement -

Google ka njoftuar javën e kaluar se do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë.

E quajtur Umoja (një fjalë që do të thotë “unitet”), njëri skaj i kabllos do të fillojë në Kenia dhe do të kalojë përmes Ugandës, Ruandës, Republikës Demokratike të Kongos, Zambisë, Zimbabvesë dhe Afrikës së Jugut – kaluar Oqeanin Indian nën tokë.

Google thotë se projekti është krijuar për të “rritur lidhjen dixhitale, përshpejtuar rritjen ekonomike dhe thellimin e qëndrueshmërisë në të gjithë Afrikën”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Përveç vetë kabllos, kompania thotë se do të punojë me qeverinë keniane për të rritur sigurinë kibernetike, inovacionin e drejtuar nga të dhënat, përmirësimin dixhital dhe vendosjen e AI me përgjegjësi dhe siguri.

Umoja do të bashkohet me Equiano, kabllon private nënujore të Google që kalon midis Portugalisë dhe Afrikës së Jugut.

Google thotë se rruga e re është kritike për të forcuar qëndrueshmërinë e rrjetit në rajon, i cili ka një histori të “ndërprerjeve me ndikim të lartë”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit