29.8 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Gjumi i vikendit nuk e zëvendëson gjumin e humbur gjatë javës

- Advertisement -

Shpesh herë mendohet se mungesa e gjumit gjatë ditëve të punës mund të kompensohet gjatë vikendeve, mirëpo një studim i ri nuk e mbështetë këtë ide.

Studimi i kryer nga The Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ka gjetur se gjumi i fundjavës nuk e zëvendëson gjumin e humbur gjatë pesë ditëve të punës, shkruan Medicalnewstoday.

“Mesazhi kryesor i këtij studimi është se fjetja e gjatë në vikend nuk e rimëkëmbë imunitetin dhe metabolizmin e dëmtuar nga pagjumësia”, ka thënë  Kenneth Wright, i cili është studiues në Universitetin e Kolorados.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit