14.5 C
New York
Saturday, September 23, 2023

Buy now

Gjermania njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Gjermania ka njoftuar se do të dërgojë një paketë të re ndihme në vlerë prej 400 milion € (345 milion £) në Ukrainë. Paketa do të përfshijë municion shtesë, automjete mbrojtëse dhe sisteme të pastrimit të minave, citohet të ketë thënë ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius nga gazeta gjermane Bild.

Vendi planifikon gjithashtu të dërgojë veshje, si dhe gjeneratorë të energjisë elektrike dhe ngrohjes për dimrin e ardhshëm. Pistorius tha se vendi ende nuk ka marrë një vendim nëse do të dërgojë raketa gjermane Taurus, një armë që Berlini ka sinjalizuar në të kaluarën se mund t’ia japë Kievit.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit