25.5 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Gjermania ka afro 4 miliardë euro asete të ngrira ruse

- Advertisement -

Ka asete ruse me vlerë 3.95 miliardë euro (4.28 miliardë dollarë) aktualisht të ngrira në Gjermani, sipas një letre nga ministria e financave të cilën, Reuters raporton ta ketë parë.

Shifra përfshin asetet e individëve dhe kompanive që iu nënshtruan sanksioneve pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, si dhe asetet e huaja të bankës qendrore ruse.

“Kjo shumë është subjekt i luhatjeve të vlerësimit,” tha ministria në letrën, drejtuar Markus Herbrand, një politikan i Partisë Demokratike të Lirë pro-bizneseve të Gjermanisë.

Në mars 2023, ministria e financave iu referua aseteve ruse me vlerë 5.25 miliardë euro të ngrira në Gjermani. Letra, e datës 10 maj, nuk jep një ndarje të saktë ose një arsye për rënien.

Bashkimi Evropian dëshiron të përdorë pagesat e interesit për asetet ruse për të rritur mbrojtjen e Ukrainës, një propozim i mbështetur nga kancelari gjerman Olaf Scholz.

Ministri i Financave Christian Lindner po planifikon një autoritet të ri për të zbatuar më mirë sanksionet dhe për të rritur luftën kundër pastrimit të parave. Megjithatë, diskutimet brenda qeverisë së koalicionit gjerman kanë ngecur prej muajsh.

“Çdo vonesë në negociatat përkatëse të koalicionit u ofron vetëm mundësi pastruesve rusë për të mbajtur pasuritë e tyre të sigurta”, tha Herbrand.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit