10.5 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Gjermania jep miliarda euro për të krijuar mundësi të barabarta në arsim

Gjermania do të shpenzojë miliarda euro për të mbështetur shkollat në zonat më të varfra, pas një vendimi të përfaqësuesve të qeverisë qendrore dhe shtetërore. Qeveria qendrore do të shpenzojë 1 miliardë euro në vit (1,1 miliardë dollarë) për programin, për të arritur një total prej rreth 20 miliardë euro për një periudhë 10-vjeçare.

Kur mori pushtetin, qeveria federale u angazhua për të përmirësuar mundësitë arsimore të të rinjve, pavarësisht nga nivelet e të ardhurave të prindërve të tyre.

Studimet tregojnë se fëmijët e prindërve të pasur rezultojnë më mirë në sistemin shkollor të vendit. Programi synon gjithashtu të rrisë aftësitë e fëmijëve në lexim, shkrim dhe matematikë, pasi nivelet e aftësive po bien në shkolla.

Plani do të sigurojë fonde shtesë për rreth 4 000 shkolla dhe shkolla profesionale me rreth 1 milion nxënës. Gjermania ka rreth 40 000 shkolla në total, me pak më pak se 11 milionë nxënës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit